198k views
2 votes
Sharif went shopping for a Picnic. He bought 2 1/4 pounds of hamburger that cost $4.48 per pound, 1 3/4 pounds of tomatoes that cost $0.88 per pound, a head of lettuce that cost $1.24, and a package of hamburger buns that cost $3.56. How much did Sharif spend at the Grocery store?

User Andy Shen
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$16.42

Explanation:

Find all your costs:

4.48* 2 1/4= 10.08

0.88* 1 3/4= 1.54

1.24

3.56

Then add:

10.08+1.54+1.24+3.56= 16.42

Hope this helps! :)

User Yasar
by
8.6k points
3 votes

Answer: $10.16

Explanation:

This is quite simple. We do not need much explaining. All we need to do is:

Add the total cost together

$4.48 + $0.88 + $1.24 + $3.56 = $10.16

Therefore, Sharift spent 10.16 dollars at the grocery store.

User Sagi
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories