216k views
5 votes
A 9-pack of plastic cups costs $4.51. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

$ ___ per cup

User Emmanuel
by
8.5k points

2 Answers

11 votes

Answer:


\huge\boxed{\bf\:0.5 \: dollars }

Explanation:

Given,

  • Cost of 9 plastic cups = $4.51

We need to find the unit price OR the price of 1 plastic cup.

To find this, we need to divide the cost of the total nunber of cups bought by the number of cups bought. Then,

Cost of 1 cup

= Cost of 9 cups/9

= 4.51 / 9

= $ 0.5 (rounded price)


\rule{150}{2}

User Lobo
by
8.6k points
4 votes

Answer:

50 cents or $0.50

Explanation:

c = the cost of each plastic cup, the unit price.

9c = 4.51

/9 /9

c = $0.50 per cup

Each cup costs 50 cents or $0.50

Hope this helps!

User Flppv
by
9.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories