3.5k views
1 vote
The gift shop sold 12
magnets for $24. What is
the unit price?

User Dave Clark
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$2

Explanation:

To find the unit price, divide the total price by the number of items. A unit price is a unit rate for one item.

24/12 = $2

User Dmitriy Sosunov
by
8.3k points
4 votes

Answer:

24÷12

12×2=24

they sold each magnet for $2

User GuillermoMP
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories