17.5k views
5 votes
35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

User Jvalanen
by
4.5k points

2 Answers

2 votes
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
User Lior Hirschfeld
by
4.7k points
6 votes

Answer:

Approximately $0.81

Explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

User Manroe
by
5.0k points