108k views
4 votes
A woman bought 210 oranges for Gh$ 7.50. She sold all of them at 3 for 15 cents.Find the , Total selling price of the oranges and percentage profit



1 Answer

4 votes

Answer:

$16.67

= 222 27 %

Explanation:

Gh$ of 7.50 = 240

Purchase price

7.5 / 210 = 0.0357142857 each orange

= 1 / 0.0357142857 = 28 oranges every $1

210 / 28 = $7.50

Total Revenue

0.15 x 3 = 0.45

7.50/ 0.45 = 16.6667

= $16.67

Percentage profit

16.67 / 7.50 x 100 = 2.22266667 x 100

= 222 27 %

User MartinK
by
6.1k points