Answer:
$16.67
= 222 27 %
Explanation:
Gh$ of 7.50 = 240
Purchase price
7.5 / 210 = 0.0357142857 each orange
= 1 / 0.0357142857 = 28 oranges every $1
210 / 28 = $7.50
Total Revenue
0.15 x 3 = 0.45
7.50/ 0.45 = 16.6667
= $16.67
Percentage profit
16.67 / 7.50 x 100 = 2.22266667 x 100
= 222 27 %