176k views
5 votes
An office supply store is selling pens in packages of 10 for $16. Write a

multiplication sentence to find out how much one pen costs.

1 Answer

2 votes

Answer:

It costs $1.60 for 1 pen. (It costs $1.60 PER pen)

Explanation:

There are tens pens for $16. If you need one pen, you need to get 1 pen, 10÷10=1. If you need to divide 10 by 10, you divide 16 by 10 which equals 1.6.

User Chouser
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories