190k views
2 votes
A 5-pound bag of charcoal costs $7.71. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

per pound

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.5 per pound

Explanation:

7.71 / 5 = 1.542

Check:

1.542 x 5 = 7.71

0.65 x 5 ≠ 7.71

Hope this helped. :)

User Jakub Kulhan
by
5.7k points