50.4k views
0 votes
Apples cost $4.53/lb. If 1lb is equivalent to 0.454kg, what is the price per kilogram?

1 Answer

5 votes

Answer:

4.53/1=4.53 4.53x1.36=6.1608

6.1608 per kilogram

Explanation:

Divide the total cost by the number of pounds to determine the cost of each pound. Divide the original cost by 1.36 kg to get the price in kilograms

User Sangram Haladkar
by
8.9k points

Related questions

1 answer
4 votes
166k views
asked Apr 1, 2018 212k views
Gaunt asked Apr 1, 2018
by Gaunt
8.4k points
1 answer
0 votes
212k views
2 answers
1 vote
104k views