79.3k views
3 votes
A 4-cup bottle of wood polish costs $17.84. What is the price per pint?

2 Answers

3 votes

Answer:4.46

Step-by-step explanation: 17.84/4 = 4.46

User Andybauer
by
8.5k points
3 votes

Answer:

$8.92

Explanation:

divide 17.84 by 2 because 2 cups = 1 pint

User DaveN
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories