215k views
20 votes
A seafood restaurant claims an increase of $1,050 over its average profit during a week where it introduced a special of baked clams.

The restaurant received $
150
extra profit per day.
If it had, instead, lost $350 per day, how much money would it have lost for the week?

User Kushtrimh
by
6.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$2450

Explanation:

One week = 7 days

$350 = 1 day

$ 2450 = 7 days(1 week)

350 * 7 = 2450

User Magallanes
by
6.7k points