22.1k views
0 votes
In store A: A box of cotton candy costs 1 dollar, 12 boxes cost 12 dollars. In store B: 12 boxes cost 48 dollars. How much does each box cost in store B?

2 Answers

2 votes

In store A:

→ A box of cotton candy cost = $ 1

→ 12 boxes cost = $ 12

In store B:

→ 12 boxes cost = $ 48

Now we have to,

find the cost of each box in the store B.

→ Total cost in B ÷ Total boxes in B

→ 48 ÷ 12 = 4

So, $ 4 is cost of each box in store B.

User Russell Sim
by
6.0k points
5 votes

Answer:

  • $4

Explanation:

To find the cost of each box divide the total cost by the number of boxes:

  • 48/12 = 4
User Adamantus
by
5.0k points