menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?
asked
Sep 14, 2022
122k
views
2
votes
A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?
Mathematics
middle-school
Jatentaki
asked
by
Jatentaki
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$4.16÷32=$0.13
Ans:$0.13
hope it helps.
Incutonez
answered
Sep 15, 2022
by
Incutonez
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
4.16 divided by 32 = 0.13
an ounce is 16 so 16+16 =32
and 16x2=32
Ivelis
answered
Sep 20, 2022
by
Ivelis
4.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org