122k views
2 votes
A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?

User Jatentaki
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

$4.16÷32=$0.13

Ans:$0.13

hope it helps.

User Incutonez
by
8.0k points
4 votes
4.16 divided by 32 = 0.13

an ounce is 16 so 16+16 =32
and 16x2=32
User Ivelis
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories