82.5k views
18 votes
Use two variables and two equations:

a. Five albums and 2 tapes cost $57
Four albums and 1 tape cost $42.
How much does each item cost?

User Po
by
8.9k points

1 Answer

4 votes
Yea I think I’m bout to go watch the movie and then I’m bout to go go yyyu then I’m bout to go go to go home to sleep now and sleep
User Nsantana
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories