menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Use two variables and two equations: a. Five albums and 2 tapes cost $57 Four albums and 1 tape cost $42. How much does each item cost?
asked
Jan 18, 2023
82.5k
views
18
votes
Use two variables and two equations:
a. Five albums and 2 tapes cost $57
Four albums and 1 tape cost $42.
How much does each item cost?
Mathematics
high-school
Po
asked
by
Po
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Yea I think I’m bout to go watch the movie and then I’m bout to go go yyyu then I’m bout to go go to go home to sleep now and sleep
Nsantana
answered
Jan 25, 2023
by
Nsantana
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 4, 2022
51.4k
views
TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes cost $57. What is the price of each item?
Valkirilov
asked
Dec 4, 2022
by
Valkirilov
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
51.4k
views
asked
Nov 28, 2020
38.5k
views
Five Star Retro Video rents VHS tapes and DVDs to the same connoisseurs who like to buy LP record albums. The store rents new videos for $3.00 a night, and oldies for $2.00 a night. Write a program that
Alec Collier
asked
Nov 28, 2020
by
Alec Collier
8.3k
points
Computers and Technology
college
1
answer
1
vote
38.5k
views
asked
Mar 12, 2021
69.0k
views
A friend is interested in keeping track of information about his album collection. He is not concerned about whether or not the albums are CDs, tapes, LPs, etc. Also, assume that he does not have any compilation
Saurabh Padwekar
asked
Mar 12, 2021
by
Saurabh Padwekar
8.2k
points
Computers and Technology
college
1
answer
3
votes
69.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org