11.9k views
1 vote
A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate

User TylerH
by
5.1k points

2 Answers

6 votes
The answer is 2/ hat Bc I got it right
User Kalle Richter
by
5.3k points
5 votes

Answer:

$2/ hat

Explanation:

Find the unit rate:

$ to hats

8 to 4

Divide by four to get the unit rate; over 1

2 to 1

So, $2 per hat

Hope this helps!

User Shulamis
by
5.4k points