12.0k views
1 vote
A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate

User TylerH
by
8.3k points

2 Answers

6 votes
The answer is 2/ hat Bc I got it right
User Kalle Richter
by
8.6k points
5 votes

Answer:

$2/ hat

Explanation:

Find the unit rate:

$ to hats

8 to 4

Divide by four to get the unit rate; over 1

2 to 1

So, $2 per hat

Hope this helps!

User Shulamis
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories