14.1k views
2 votes
If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles?

I need help with C and G and are A,B,E, and F right?? Plz help ASAP

If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles? I need help-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

$15 and 3600ft^2

Explanation:

C) There are 16 white tiles used. The unit cost of a white tile=240/16=$15

E) The cafeteria area consists of 36 tiles of dimensions 10 ft x 10 ft, so the area of the floor is 3600ft^2

User Zachron
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories