27.8k views
6 votes
If a jam jar contains 440g and costs £1. 54,what is the price per gram

1 Answer

3 votes

Answer: Large jar : 154/440 = 3.5x10^-3 price

Step-by-step explanation: Large jar : 154/440 = 3.5x10^-3 price per gram 3.7x10%3 > 3.5 x 10^-3 so Large jar is the best value for money

User Rahul Shewale
by
6.9k points