Answer:
$21.90 per gram (to the nearest tenth)
Explanation:
Given information:
- Weight of gold necklace = 7.4 g
- Price of gold necklace = $162.18
To find how much the necklace was worth per gram, divide the total cost by the number of grams:

Therefore, the necklace is worth $21.90 per gram (to the nearest tenth).