207k views
5 votes
A jewerly store sold a 7.4 gold necklace for 162.18 how much was the necklace worth per gram? round your answer to the nearest tenth

User BitPusher
by
5.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$21.90 per gram (to the nearest tenth)

Explanation:

Given information:

  • Weight of gold necklace = 7.4 g
  • Price of gold necklace = $162.18

To find how much the necklace was worth per gram, divide the total cost by the number of grams:


\sf Worth\:per\:gram = (\$162.18)/(7.4\:g)=\$21.91621622... \:per\:gram

Therefore, the necklace is worth $21.90 per gram (to the nearest tenth).

User Alex Povar
by
5.7k points
3 votes

Answer:

$21.9 per gram

Explanation:

Take the total price and divide by the number of grams

$162.18/7.4 grams

$21.91621 per gram

Rounding to the nearest tenth

$21.9 per gram

User Adam Richardson
by
5.7k points