9.0k views
5 votes
Find the unit price of each of the following items Round your answer to the nearest tenth

frozen orange juice
16.0% at $2.01
12 oz at $1.69

User Arams
by
5.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

12.56 cents

14.08 cent

Explanation:

The unit price for each of the following items could be obtained thus :

The unit price = price of one item

Therefore, given that x numbers of a certain item cost y ;

The unit price will be : y / x

frozen orange juice

16.0 oz at $2.01

12 oz at $1.69

If 16 oz cost $2.01

1 oz = $2.01 / 16 = $0.125625 * 100 = 12.56 cents

If 12 oz = $1.69

1 oz = $1.69 / 12 = $0.1408333 * 100 = 14.08 cent

User JasonMond
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.