119k views
5 votes
Please help she wont go to the next aswer

Please help she wont go to the next aswer-example-1
User Azerty
by
5.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$9.04 /gal

Explanation:

1 gallon = 128 oz

8 * 4.23 oz = 33.84 oz

$2.39 /33.84 oz = .0707 $/oz

.0707 $/oz * 128 = $9.04 $/gal

User Loxdog
by
5.7k points