199k views
0 votes
Which one is a better deal?

paying $2.88 for a 12 roll package of toilet paper
paying $1.20 for a 6 roll package of toilet paper

2 Answers

5 votes
Answer:

paying $1.20 for a 6 roll package

Explanation:

$2.88 divided by 12 = $0.24
$1.20 divided by 6 = $0.20

Hence, i think the best deal is paying $1.20 for a 6 roll package
User JLRishe
by
8.0k points
1 vote

Answer:

paying $1.20 for a 6 roll package of toilet paper

Explanation:

to find the answer, double 6 to equal 12 and double the price as well. therefore, it is 2.40. since 2.40 is cheaper than 2.88, it is a better deal.

User RuLoViC
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories