173k views
4 votes
#32A.) A 3.5 pound package of hamburger costs $11.20.

A. what is the cost of one pound of hamburger?

B. if you did not write a proportion to answer question #32A. above, write a proportion that you could have used to answer question #32A.

User Krissy
by
4.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The cost of one pound of hamburger is $3.20.

Explanation:

A)

11.20 ÷ 3.5

$3.20 per lb

B)

Write a proportion:

Variable x = cost per 1 lb

3.5/11.20 = 1/x

Cross multiply:

3.5 × x = 11.20 × 1

3.5x = 11.20

x = 3.2

$3.20 per lb

User Son Tran
by
4.9k points
3 votes
A: Each pound costs $3.20

B: 11.20/3.5 = 3.20/1
User Gixxer
by
4.7k points