Answer:
Jamel would make $6.30 for 18 pounds of aluminum cans.
Explanation:
Lets find the unit rate per pound:
3.50 รท 10 = 0.35
1 pound of aluminum cans = $0.35
To find how much it will cost to take 18 pounds of aluminum cans to a recycling plant, multiply the unit rate by 18 pounds:
0.35 x 18 = 6.3
Therefore, Jamal would make $6.30 for 18 pounds of aluminum cans.
Hope this helps