110k views
1 vote
Jamel made $3.50 for taking 10 pounds of aluminum cans to a recycling plant. At that rate how much would Jamel make for 18 pounds of aluminum cans?

User Dbb
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Jamel would make $6.30 for 18 pounds of aluminum cans.

Explanation:

Lets find the unit rate per pound:

3.50 ÷ 10 = 0.35

1 pound of aluminum cans = $0.35

To find how much it will cost to take 18 pounds of aluminum cans to a recycling plant, multiply the unit rate by 18 pounds:

0.35 x 18 = 6.3

Therefore, Jamal would make $6.30 for 18 pounds of aluminum cans.

Hope this helps

User Tebbe
by
7.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories