110k views
1 vote
Jamel made $3.50 for taking 10 pounds of aluminum cans to a recycling plant. At that rate how much would Jamel make for 18 pounds of aluminum cans?

User Dbb
by
6.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Jamel would make $6.30 for 18 pounds of aluminum cans.

Explanation:

Lets find the unit rate per pound:

3.50 รท 10 = 0.35

1 pound of aluminum cans = $0.35

To find how much it will cost to take 18 pounds of aluminum cans to a recycling plant, multiply the unit rate by 18 pounds:

0.35 x 18 = 6.3

Therefore, Jamal would make $6.30 for 18 pounds of aluminum cans.

Hope this helps

User Tebbe
by
5.5k points