223k views
0 votes
Spiral Review A 5-pound bag of organic brown rice costs $12.99. A 12-pound bag of the same type of rice costs $31.99. Which represent the better buy? Explain.

User Ivarpoiss
by
8.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$12.99 for 5 pounds is a better deal

Explanation:

for the first case

a 5 lb bag costs $12.00

the unit price (i.e dollars per pound) for this is :

unit price = $12 / 5 lb = $2.40 per pound

for the second case,

a 12 lb bag costs $31.99

similarly, the unit price for this case is :

unit price = $31.99 / 12 lb = $2.67per pound

if we compare the 2 unit price, it is clear that $2.40 per pound is a better deal than $2.67 per pound, hence $12.99 for 5 pounds is a better deal

Hope this helps!

User XRaycat
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories