223k views
0 votes
Spiral Review A 5-pound bag of organic brown rice costs $12.99. A 12-pound bag of the same type of rice costs $31.99. Which represent the better buy? Explain.

User Ivarpoiss
by
5.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$12.99 for 5 pounds is a better deal

Explanation:

for the first case

a 5 lb bag costs $12.00

the unit price (i.e dollars per pound) for this is :

unit price = $12 / 5 lb = $2.40 per pound

for the second case,

a 12 lb bag costs $31.99

similarly, the unit price for this case is :

unit price = $31.99 / 12 lb = $2.67per pound

if we compare the 2 unit price, it is clear that $2.40 per pound is a better deal than $2.67 per pound, hence $12.99 for 5 pounds is a better deal

Hope this helps!

User XRaycat
by
5.4k points