87.1k views
1 vote
Gary earns $134 in 8 hours. What is the unit rate in dollars per hour?

User Kalem
by
8.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

16.75 dollars per hour

Explanation:

Take the amount earned and divide by the hours

134 dollars / 8 hours

16.75 dollars per hour

User Arielcr
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.