87.1k views
1 vote
Gary earns $134 in 8 hours. What is the unit rate in dollars per hour?

User Kalem
by
5.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

16.75 dollars per hour

Explanation:

Take the amount earned and divide by the hours

134 dollars / 8 hours

16.75 dollars per hour

User Arielcr
by
5.9k points