51.5k views
4 votes
You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?

2 Answers

3 votes
$7.23 per pound of gummy bears
User Nzajt
by
8.3k points
3 votes

Answer:

7.23 dollars per pound

Explanation:

Take the total amount paid and divide by the number of pounds

14.46/2

7.23 dollars per pound

User Brian Duncan
by
8.1k points

Related questions

asked Jun 18, 2022 39.4k views
Jmancuso asked Jun 18, 2022
by Jmancuso
8.2k points
1 answer
5 votes
39.4k views
asked Mar 10, 2024 204k views
Blixxy asked Mar 10, 2024
by Blixxy
8.6k points
1 answer
5 votes
204k views
asked Apr 15, 2024 125k views
Kaedi asked Apr 15, 2024
by Kaedi
8.0k points
1 answer
0 votes
125k views