148k views
0 votes
Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips cost $3.22 . What is the unit price ?

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.07 per pound

Explanation:

$3.22/3lb is about $1.07 per lb.

User Chris Pushbullet
by
8.0k points
1 vote

Answer:

It would be 1.073 you can also rojnd ot to 1.07

User Hodges
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories