178k views
1 vote
Suppose that it is reported in the news that 12% of the people living and working in Kokomo feel that their commute is too long. What is the travel time to work that separates the top 12% of people with the longest travel times and the lower 88%

User Aldenn
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

22.3 minutes

Explanation:

The computation of the travel time is as follows:

Given that


\mu = 17

And, the standard deviation is 4.5

P(X≤C) = 0.88

P( x -
\mu) ÷
\sigma ≤ (C -
\mu) ÷
\sigma = 0.88

(C -
\mu) ÷
\sigma = 1.175

c =
\mu + 1.175 ×
\sigma

= 17 + 1.175 × 4.5

= 22.3 minutes

Hence, the travel time is 22.3 minutes

User Vertazzar
by
7.4k points