79.9k views
1 vote
How much does a customer save for buying a sound system marked $1,200 at a discount of 15%​

User Renette
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

Mp=$1200

Let sp be x

SP=MP-discount% of MP

x=1200-15/100 * 1200

x=120000-18000/100

x=102000/100

x=1020

the amount of money person saves=MP-SP

=$1200-$1020

=$180

therefore he saves $180

User NumberOneRobot
by
7.1k points