75.6k views
2 votes
Boxes of granola are on sale of 2 for 4. 50. There are 12 ounces of granola in each box. What is the unit price of dollars per pound?

User Populus
by
8.2k points

1 Answer

12 votes

Answer:

$0.38

Explanation:

Boxes of granola are on sale of 2 for 4. 50. There are 12 ounces of granola in each box. What is the unit price of dollars per pound?

4.5/12 = $0.38 per pound

The unit of each dollar per pound is $0.38

Hope this helps!

User Pentandrous
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories