167k views
1 vote
A bakery offers a sale price of $2.80 for 6 muffins. What is the price per dozen?

The price per dozen muffins is

1 Answer

2 votes

Answer:

$5.60 or 5.52

Explanation:

Step one multiply 2 to 2.80 (Since 6 muffins cost $2.80, a dozen should be 6 times 2. Because a dozen is 12, so half of a dozen is 6, and multiply half by 2 and, you will get the answer.)


2 * 2.80 = 5.60

User Kevinadi
by
4.9k points