147k views
13 votes
A 6-pack of markers costs $3.96. What is the unit price? ​

2 Answers

11 votes
To find the unit price, divide the total cost by the amount of markers. This gets you the price for one individual marker

3.96 / 6 = 0.66

The unit price is $0.66
User Stan Graves
by
8.8k points
3 votes

Answer:

0.66

Explanation:

divide the numbers

User Kobynet
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories