119k views
4 votes
A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?

User Lezz
by
9.0k points

1 Answer

0 votes
There is 16 ounces per pound. Since you have a 2lb bag—you have 32 ounces of broccoli. You would take $4.48 and divide by 32- giving you $0.14 cents per ounce.

Answer= $0.14 cents
User Ali Mohamed
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories