119k views
4 votes
A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?

User Lezz
by
5.0k points

1 Answer

0 votes
There is 16 ounces per pound. Since you have a 2lb bag—you have 32 ounces of broccoli. You would take $4.48 and divide by 32- giving you $0.14 cents per ounce.

Answer= $0.14 cents
User Ali Mohamed
by
5.1k points