Answer:
Results are below.
Step-by-step explanation:
First, we need to calculate the number of units produced:
Number of units= total cost/ average unitary cost
Number of units= 2,500 / (20 + 30)
Number of units= 50 units
Now, the total variable cost:
Total variable cost= 50*20
Total variable cost= $1,000
Finally, the fixed costs:
Fixed cost= 50*30
Fixed cost= $1,500