Answer:
100 cm
Step-by-step explanation:
It is given that there are two loudspeakers that produces
along x-axis.
The maximum intensity of the sound is
at a distance of = 15 cm apart.
The sound intensity becomes zero when the separation between the speakers are increased and becomes 65 cm.
Therefore, the sound waves are in the phase,

The sound waves are out of phase when

Therefore,


= 2 (65 - 15)
= 2 x 50
= 100 cm
Hence the wavelength of the sound is 100 cm.