64.6k views
3 votes
Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 15 cm apart. The sound intensity decreases as the distance between the speakers is increased, reaching zero at a separation of 65 cm .

Required:
What is the wavelength of the sound?

1 Answer

2 votes

Answer:

100 cm

Step-by-step explanation:

It is given that there are two loudspeakers that produces
$\text{sound waves }$ along x-axis.

The maximum intensity of the sound is
$\text{when the speakers are}$ at a distance of = 15 cm apart.

The sound intensity becomes zero when the separation between the speakers are increased and becomes 65 cm.

Therefore, the sound waves are in the phase,
$\Delta x_1=15 \ cm$

The sound waves are out of phase when
$\Delta x_2=65 \ cm$

Therefore,


$\Delta x_2 - \Delta x_1 = (\lambda)/(2)$


$\lambda= 2(\Delta x_2 - \Delta x_1)$

= 2 (65 - 15)

= 2 x 50

= 100 cm

Hence the wavelength of the sound is 100 cm.

User Pwyg
by
7.0k points