75.1k views
4 votes
Mr. avola is deciding which of these packages of cheese to buy (package 1: SLICED cheese 12oz for 3 dollars) (package 2: BLOCK of cheese 1.5lbs for 5.52 dollars) which package cost less per ounce?

User Ram Patra
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Package 2

Explanation:

Mr. avola is deciding which of these packages of cheese to buy

For Package 1

Package 1: SLICED cheese 12oz for 3 dollars

12oz = 3 dollars

1 oz = x

Cross Multiply

12 oz × x = 3 × 1 oz

x = 3 × 1 oz/12 oz

x = 0.25 dollars

Hence, Package 1 cost 0.25 dollars per ounce

For Package 2

Package 2: BLOCK of cheese 1.5lbs for 5.52 dollars.

We convert Ibs to oz

1 Ibs = 16 oz

1.5 Ibs = x

x = 1.5Ibs × 16 oz/1 Ibs

x = 24 oz

Hence:

24oz = 5.52 dollars

1 oz = x

Cross Multiply

24 oz × x = 5.52 × 1 oz

x = 5.52 × 1 oz/24oz

x = 0.23 dollars

Package 2 cost 0.23 dollars per ounce

Therefore, the package that cost less per ounce is Package 2

User ThatBrianDude
by
5.9k points