Answer:
Package 2
Explanation:
Mr. avola is deciding which of these packages of cheese to buy
For Package 1
Package 1: SLICED cheese 12oz for 3 dollars
12oz = 3 dollars
1 oz = x
Cross Multiply
12 oz × x = 3 × 1 oz
x = 3 × 1 oz/12 oz
x = 0.25 dollars
Hence, Package 1 cost 0.25 dollars per ounce
For Package 2
Package 2: BLOCK of cheese 1.5lbs for 5.52 dollars.
We convert Ibs to oz
1 Ibs = 16 oz
1.5 Ibs = x
x = 1.5Ibs × 16 oz/1 Ibs
x = 24 oz
Hence:
24oz = 5.52 dollars
1 oz = x
Cross Multiply
24 oz × x = 5.52 × 1 oz
x = 5.52 × 1 oz/24oz
x = 0.23 dollars
Package 2 cost 0.23 dollars per ounce
Therefore, the package that cost less per ounce is Package 2