213k views
4 votes
A customer pays $96 for six pillows if each pillow cost the same amount what is the cost per pillow in dollars

2 Answers

5 votes

Answer:

16$

Explanation:

96$ for 6 pillows, so divide that cost by 96$/6=16$ per pillow

User Drew Noakes
by
4.7k points
11 votes

96 / 6 = 32 / 2 = 16 / 1 = 16 per pillow

User Mister Magoo
by
5.5k points