Solution :
We know that the volume of sphere is given by :

Given r = 50 mm
The density of copper is :

The density of steel is :

Therefore, mass of copper is :


= 4.665 kg
= 4665 g
Similarly, mass of steel is :


= 0.512 kg
= 512 g
Now the distance between the centers of the particles is by Pythagoras theorem,

l = 4.472 x r
= 4.472 x 50
= 224 mm
= 0.224 m
From the law of gravitation,
We know,

∴



Now,

=

Therefore, we can write it in the vector form as


