146k views
12 votes
Paul bought 5 books for $30.85. About how much did each book cost?

2 Answers

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:30.85/5=6.17

you can round up to $6.20

User Andrzej Jozwik
by
7.8k points
9 votes

Answer:

$6.17

Explanation:

Divide 30.85 by 5 to get the price of each book. Each book was $6.17

I hope this helped

User PatriceG
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories