121k views
9 votes
9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?

User Vinee
by
8.8k points

2 Answers

8 votes

Answer:

1.2

Explanation:

How I would calculate it would be 10.80 divided by 9 or start timesing 1 with a decimal like 1.1 or 1.2.

but anyway 10.80 divided by 9=1.2 and if you just want to make sure then what is 1.2 x 9 it = 10.80

Here is my calculations for what is 1.20 x 9

1 . 20

9

_________

10 . 8 0

Since there is no didget beside the 2 you would add a zero

since 9 x 2=18 you add a 1 for 1 x 9 =9 + 1=10 and there's your answer.

Answer=1.2

Hope this helps have a great day:)

User Guyaloni
by
7.8k points
11 votes

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Explanation:

9 kg = $10.80

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

User Acheme Paul
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories