menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If a store advertises a package of 22 stickers for $4.57, what is the unit rate, or price per sticker? Write an equation using a variable and solve.
asked
Mar 6, 2022
50.8k
views
0
votes
If a store advertises a package of 22 stickers for
$4.57, what is the unit rate, or price per sticker?
Write an equation using a variable and solve.
Mathematics
college
Martins
asked
by
Martins
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
So it starts with 22 and then it goes all the way to $818 hope this helps.
BrettMiller
answered
Mar 10, 2022
by
BrettMiller
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 9, 2021
20.9k
views
Carl wants to put up a glow-in-the-dark sticker display on his bedroom ceiling. He needs a gallon of black paint which costs $12. The stickers cost $18 per package and he wants to buy 2 packages. Which
Michael Doubez
asked
Jul 9, 2021
by
Michael Doubez
7.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
20.9k
views
asked
Jan 18, 2022
4.8k
views
Paul buys a package of stickers for 1.50. There are 75 stickers in the package. What is theme unit cost per sticker?
Sujit Singh
asked
Jan 18, 2022
by
Sujit Singh
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
21
votes
4.8k
views
asked
May 6, 2024
91.4k
views
Betty has 42 butterfly stickers, as shown below. She puts an equal number of stickers on each of 6 pages in her sticker book. How many stickers does Betty put on each page in her sticker book?
Uhkkgjhfjf Jgkjkhj
asked
May 6, 2024
by
Uhkkgjhfjf Jgkjkhj
9.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
91.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org