menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS) A 357.46 B $8.50 C $19.50 D $24.70
asked
Dec 2, 2022
46.1k
views
3
votes
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
A 357.46
B $8.50
C $19.50
D $24.70
Mathematics
middle-school
Karan Garg
asked
by
Karan Garg
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
B
22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
Goldie
answered
Dec 4, 2022
by
Goldie
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
The answer is b! Good luck
Petyo Ivanov
answered
Dec 7, 2022
by
Petyo Ivanov
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 1, 2017
12.7k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
SNO
asked
Oct 1, 2017
by
SNO
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
12.7k
views
asked
Feb 16, 2018
230k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon.What is the price per pound of the salmon
Muhammad Imran Tariq
asked
Feb 16, 2018
by
Muhammad Imran Tariq
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
230k
views
asked
Mar 27, 2018
60.3k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
Hannes Landeholm
asked
Mar 27, 2018
by
Hannes Landeholm
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
60.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org